Home     Result 2016     Teamlists 2016     Result 2015     Information     History     Press Release     Lost and Found 

History of Champions Cup
last update: 10.11.2016

Why is the Champions Cup a Berlin based event?
The Champions Cup is the successor of the former tournament called Master Cup. The Master Cup was founded by the German UWR-club Duisburg.

In the beginning of the Master Cup, the host of the tournament was the winner of the last year.
But there was a Problem. A winner is not a good host at the same time.

In 1997 Duisburg did win the Master cup, but they did not have the infrastructure for hosting the Master Cup in 1998.
So, Duisburg asked Berlin to host the Master Cup in 1998. At this time Berlin was quite good in hosting tournaments. They had a lot of experience by organising the legendary "Berliner Bär" for many years. It was a great international tournament too.

From 1998 to 2001 Berlin did host the Master Cup first time and the CMAS had a lot of influences to take over the Master Cup as an CMAS-tournament.

In 2002 and 2003 the CMAS acquired the rights to dictate the hosting place of the Champions Cup and the Champions Cup was hosted 2002 and 2003 in Copenhagen.

In 2004 the CMAS asked the Berliner Unterwasserrugby-Club to host the Champions Cup in Berlin again.
The BUR agreed with the following conditions:

- Champions Cup will take place every year in Berlin
- Organisation and decisions involved in Champions Cup are made by Berliner Unterwasserrugby
- CMAS is only an advisor
- Berliner Unterwasserrugby owns all rights of the Champions Cup

In 2004 the Berliner Unterwasserrugby founded the Champions Cup of for female teams

Since then, the Champions Cup became the most popular tournament in the world of underwater rugby by the work of BUR and Winfried Zühlke who was one of the first to livestream whole UWR events live over the internet.

Winner of years (men)

Year

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

1999

1998

1997

1996

1995

1994

1993

1992

1991

1990

1989

1988

1987

Club / Nation

Molde / Norway

Molde / Norway

Molde / Norway

Molde / Norway

Molde / Norway

Molde / Norway

Triton Malmö / Sweden

Molde / Norway

Molde / Norway

Triton Malmö / Sweden

Triton Malmö / Sweden

Ahveniston / Finland

Molde / Norway

Ahveniston / Finland

Triton Malmö / Sweden

Ahveniston / Finland

Ahveniston / Finland

Ahveniston / Finland

FS-Duisburg / Germany

Linköping / Sweden

Linköping / Sweden

cancelled

Näcken Katrineholm 

Näcken Katrineholm 

Näcken Katrineholm 

Näcken Katrineholm 

Felix / Sweden

FS-Duisburg / Germany

Teams

13

14

12

13

12

12

11

13

9

10

11

10

4

5

3

5

4

7

5

4

6

hosted at

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Copenhagen

Copenhagen

Berlin

Berlin

Berlin

Linköping

Linköping

Linköping

Praha

Praha

Helsinki

Duisburg

Duisburg

Winner of years (men)

Year

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

1999

1998

1997

1996

1995

1994

1993

1992

1991

1990

1989

1988

1987

Club / Nation

1

Molde UVK

2

Orcas (m)

3

Bamberg

4

Flipper

5

Polisen

6

PF Ceske Budejovice

7

EGE Üniversitesi

8

Aquanavt (m)

9

UWRC-Wien (m)

10

USZ Zürich

11

FIRS (m)

12

New Jersey Hammerheads

13

Pirañas Peñafiel

1.   Molde UVK / Norway
2.   Orcas / Columbia
3.   Bamberg / Germany
4.   Tudserne / Danmark
5.   SDK Malmø Triton / Sweden
6.   Hämeenlinnan sukeltajat
      Finland
7.   EGE Üniversitesi / Turkey
8.   UWRC Wien / Austria
9.   PF Budweiss / Czechia
10. Aquanavt  / Russian
11. USZ Zürich / Switzerland 
12. New Jersey Hammerheads / USA
13. Pirañas Peñafiel / Spain
14. Firenze Rugby Subacqueo / Italy 

1.   Molde UVK / Norway
2.   Bamberg / Germany
3.   UWRC Betta Moscow / Russian
4.   Tudserne / Danmark
5.   SDK Malmø Triton / Sweden
6.   Orcas / Columbia
7.   Hämeenlinnan sukeltajat
      Finland
8.   PF Budweiss / Czechia
9.   UWRC Wien / Austria
10. USZ Zürich / Switzerland 
11. Firenze Rugby Subacqueo / Italy
12. Pirañas Peñafiel / Spain

1.   Molde UVK / Norway
2.   SDK Malmø Triton / Sweden
3.   Bamberg / Germany
4.   Hämeenlinnan sukeltajat
      Finland
5.   Betta / Russian
6.   PF Budweiss / Czechia
7.   Orcas / Columbia
8.   IBB Izmir /Turkey
9.   Flipper / Denmark
10. UWRC Wien / Austria
11. USZ Zürich / Switzerland 
12. Firs / Italy
13. Pirañas Peñafiel / Spain
 

1.   Molde UVK / Norway
2.   Bamberg / Germany
3.   Orcas / Columbia
4.   Betta / Russian
5.   Hämeenlinnan sukeltajat
      Finland
6.   Flipper / Denmark
7.   PF Budweiss / Czechia
8.   Pirañas Peñafiel / Spain
9.   UWRC Wien / Austria
10. SDK Malmø Triton / Sweden
11. Mastini del blue Italy
12. USZ Zürich / Switzerland 
 

1. Molde UVK / Norway
 2. Orcas / Columbia
 3. Bamberg / Germany
 4. SDK Malmø Triton / Sweden

 5. Riihimäen Urheilusukeltajat/Finland
 6. PF Budweiss / Czechia
 7. PI Copenhagen / Denmark
 8. UWRC Wien / Austria
 9. Pirañas Peñafiel / Spain
10. TISZAVIRÁG BUDAPEST/Hungary 
11. USZ Zürich / Switzerland 
     
Mastini del blue Napoli / Italy

1.SDK Malmø Triton/Sweden
2.   Molde UVK / Norway
3.   PI Copenhagen / Denmark
4.   Bamberg / Germany
5.   Ahveniston / Finland
6.   Budweiss / Czechia
7.   Saluk Salzburg / Austria
8.   Firenze RS 01 / Italy
9.   UWR TISZAVIRÁG SC / Hungary
10. USZ Zürich /Switzerland
11. Pirañas Peñafiel / Spain

1. Molde UVK / Norway
2. Bamberg / Germany
3. Ahveniston / Finland 
4. PI Copenhagen / Denmark
5. Sydkusten SDK / Sweden
6. Budweiss / Czechia
7. USZ Zürich /Switzerland 
8. Pirañas Penafiel / Spain
9. Betta / Russian
10. Firenze RS / Italy
11. IBBSAS / TURKEI 
12. UWRC Wien / Austria
13. TISZAVIRÁG SC / Hungary

1. Molde / Norway
2.Ahveniston Vesipedot / Finland
3. PI / Denmark
4. SDK Malmø Triton  / Sweden
5. TC Bamberg / Germany
6. KP Pardubice / Ceske
7. Saluk / Österreich
8. USZ Zürich / Switzerland
9. Club Piranas Penafiel / Spain

1. Malmö Triton / Sweden
2. Ahveniston / Finland
3. TSV Malsch / Germany
4. Molde UVK / Norway
5. Budweiss / Czechia
6. PI / Denmark
7. UWRC-Wien / Austria
8. USZ Zürich 1/Switzerland 
9. Firenze RS 01 / Italy
10. Pirañas Peñafiel / Spain

Triton Malmö / Sweden
2. Molde / Norway
3. Ahveniston / Finland
4. PI / Denmark
5. Budweiss / Czchechia
6. Salzburger UWR Klub / Austria
7. DUC Bottrop / Germany
8. BUR Berlin / Germany
9. Firenze RS 01 / Italy
10. USZ Zürich 1 / Swisse
11. Pirañas Peñafiel / Spain

Ahveniston / Finland
1. Ahveniston Vesipedot / Finland
2. SDK Malmö Triton / Swede
3. Molde / Norway
4. Flipper / Denmark
5. Salzburger UWR Klub / Austria
6. BUR Berlin / Germany
7. PF Ceske Budejovice / Ceske
8. USZ-Zuerich / Switzerland
9. Firenze / Italy
10. Club Piranas Penafiel / Spain

1. Molde / Norway
2. Malmö Triton (Sweden)
3. Pi Dyk (Denmark)
4. FS Duisburg (Germany)

1. Ahveniston / Finland
2. PI dyk (Denmark)
3. SDK Malmö Triton (Sweden)
4. FS Duisburg (Germany)
5. BSI Boblen (Norway)

1. Triton Malmö / Sweden
2. FS Duisburg (D)
3. BUR BERLIN (D)

1. Ahveniston / Finland
2. MOLDE (NOR)
3. BUR BERLIN (D)
4. MÜLHEIM (D)
5. BUDWEI (TSCHECH. REP.)

1. Ahveniston / Finland
2. Boblen (Norge)
3. Duisburg (Tyskland)
4. PI (Danmark)

1. Ahveniston / Finland
2. Duisburg (Tyskland)
3. Akkaren (Norge)
4. Berlin (ikke mester)
5. PI (Danmark)
6. Wien (Østrig)
7. Budweis (Tjekkiet)

1, FS-Duisburg / Germany
2. Wien
3. Boblen
4. Kuopio (Finland)
5. Tudserne (Danmark)

Linköping / Sweden

Linköping / Sweden

cancelled

Näcken Katrineholm 

Näcken Katrineholm 

Näcken Katrineholm 

Näcken Katrineholm

Felix / Sweden

FS-Duisburg / Germany

Teams

13

14

12

13

12

12

11

13

9

10

11

10

4

5

3

5

4

7

5

4

6

hosted at

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Copenhagen

Copenhagen

Berlin

Berlin

Berlin

Linköping

Linköping

Linköping

Praha

Praha

Helsinki

Duisburg

Duisburg

Winner of years (women)

Year

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

Club / Nation

Stuttgart/Weinheim/ Germany

NTNUI-DG / Norway

Akkaren / Norway

TSC Shark Mannheim / Germany

TSC Shark Mannheim / Germany

Orcas / Columbia

Molde / Norway

TC-Berlin / Germany

TC-Berlin / Germany

TC-Berlin / Germany

Akkaren / Norway

TC-Berlin / Germany

Teams

9

12

8

8

6

9

6

9

7

5

7

4

hosted at

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Absolut Favorites (men)

9

5

4

4

2

2

1

Molde / Norway

Ahveniston / Finland

Näcken Katrineholm

Triton Malmö / Sweden 

 FS-Duisburg / Germany

Linköping / Sweden

Felix / Sweden

Absolut Favorites (men) nations

11

9

5

2

Sweden

Norway

Finland

Germany

Absolut Favorites (women)

4

2

1

2

1

1

1

TC-Berlin / Germany

TSC Shark / Germany

Molde / Norway

Akkaren / Norway

Orcas / Columbia

NTNUI-DG / Norway

Stuttgart/Weinheim/ / Germany

Absolut Favorites (women) nations

7

4

1

Germany

Norway

Columbia

Winner of years (women)

Year

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

Club / Nation

1

SG Stuttgart/Weinheim

2

UW-Copenhagen

3

Orcas (f)

4

NTNUI-DG

5

FIRS (f)

6

BCN Rugby Subaquàtic

7

UWRC-Wien (f)

8

Izmir Buyuksehir belediyesi

9

Black Mermaids

1. NTNUI-DG / Norway
2.   SG Stuttgart/Weinheim / Germany
3.   Orcas / Columbia
4.   Nasut / Finland
5.  
Firenze Rugby Subacqueo / Italy
6
.   Aquanavt / Russia
7.  
UV-Copenhagen / Denmark
8.   Black Mermaids / Sweden
9.   Oso Madrid Rugby-Sub / Spain
10.  Izmir Buyuksehir belediyesi /
      TURKEI
11.  UWRC-Wien / Austria

1. Molde UVK / Norway
2.   FS Duisburg / Germany
3.   Orcas / Columbia
4.   Black Mermaids / Sweden
5.  
Firenze Rugby Subacqueo / Italy
6.   UWRC Volans
/ Czechia
7.   Aquanavt / Russia
8.   BCN Rugby sub / Spain
 

1.   TSC Shark Mannheim / Germany
2.   Molde UVK / Norway
3.   Nasut / Finland
4.   Black Mermaids / Sweden
5.   Orcas / Columbia
6.   Aquanavt / Russian
7.  
UV-Kopenhagen / Denmark
8.   BCN Rugby sub / Spain
 

1.   TSC Shark Mannheim / Germany
2.   BSI Boblen / Norway
3.   FIRS / Italy
4.   Betta / Russian
5.   BCN Rugby sub / Spain
6.   Black Mermaids / Sweden
 

1. Orcas / Columbia /
2. Nasut / Finland
3. TCB Berlin / Germany
4. BSI Boblen / Norway
5. UV-Koebenhavn / Denmark
6. Firenze Rugby Subacqueo / Italy
7. Betta / Russian
8. Black Mermaids / Sweden
9. Bcn Rugby sub / Spain
 

1. Molde UVK / Norway
2. TCB Berlin / Germany
3. Musslorna/Felix Flix / Sweden
4. UV-Kopenhagen / Denmark
5. Firenze RS 01 / Italy
6. Pirañas Peñafiel / Spain

1. TCB Berlin / Germany
2. Sjökorna / Sweden
3. Molde UVK / Norway
4. UV-København / Denmark
5. Firenze RS / Italy
6. Pirañas Penafiel / Spain
7. Betta / Russian
8. USZ Zürich /Switzerland 
9. IBBSAS / TURKEI

1.TC-Berlin / Germany
2. UV-Kopenhagen / Denmark
3. BSI Boblen  / Norway
4. Malmö Triton / Sweden
5. Pirañas Peñafiel / Spain

Akkaren / Norway
2. UV-Kopenhagen / Denmark
3. STC München / Germany
4. Malmö / Swede
5. Najadit / Finland
6. Firenze RS 01 / Italy
7. Pirañas Peñafiel / Spain

TC-Berlin / Germany 1. TC-Berlin / Germany
2. Akkaren / Norway
3. SDK Malmö Triton / Swede
4. uv-copenhagen / Denmark

Teams

9

11

8

8

6

9

6

9

7

5

7

4

hosted at

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin

Berlin