Home     Result 2016     Teamlists 2016     Referees 2016     Information 

Champions Cup 2016 Gameschedule/results     08/12/16 13:08

Schedule.pdf

Run time 2 x 10 minutes without time stopping , with 1 time out per team, 5 minutes break

Game

Run time

Blue

 

White

Time

Result

Remarks

 

Drawing of groups

 

 

 

1

2x10min

 

Newark UWR (m) [USA]

-

BCN (m) [E]

15:30

0:1

 

 

 

 

 

 

2

2x10min

 

UC Langen [D]

-

Firs (f) [I]

16:00

7:0

 

 

male

 

 

 

3

2x10min

 

Orcas (m) [CO]

-

RiUSuk [FIN]

16:30

2:0

 

 

Group A

Group B

Group C

Group D

4

2x10min

 

UW-Copenhagen D[K]

-

BCN (f) [E]

17:00

1:0

 

 

Molde UVK [N]

Orcas (m) [CO]

Bamberg [D]

Flipper [DK]

5

2x10min

 

Molde UVK [N]

-

SDK Malmö Triton [S]

17:30

10:0

 

 

SDK Malmö Triton [S]

RiUSuk [FIN]

PF CeskeBudejovice[CZ]

EGE UWR [TR]

6

2x10min

 

UWRC Wien (m) [A]

-

UNSW Whales [AUS]

18:00

0:1

 

 

Newark UWR (m) [USA]

UWRC Wien (m) [A]

Firs(m) [I]

USZ Zürich [CH]

7

2x10min

 

Nasut [FIN]

-

Newark UWR (f) [USA]

18:30

11:0

 

 

BCN (m) [E]

UNSW Whales [AUS]

 

8

2x10min

 

Flipper [DK]

-

EGE UWR [TR]

19:00

1:0

 

 

 

 

 

 

9

2x10min

 

Castores [CO]

-

UWRC Wien (f) [A]

19:30

8:0

 

 

 

 

 

 

10

2x10min

 

Bamberg [D]

-

Firs(m) [I]

20:00

9:0

 

 

 

 

 

 

11

2x10min

 

UC Langen [D]

-

Newark UWR (f) [USA]

20:30

12:0

 

 

female

 

 

 

12

2x10min

 

Molde UVK [N]

-

BCN (m) [E]

21:00

12:0

 

 

Group A

Group B

Group C

 

13

2x10min

 

Orcas (m) [CO]

-

UNSW Whales [AUS]

21:30

9:0

 

 

UC Langen [D]

UW-Copenhagen D[K]

Castores [CO]

 

14

2x10min

 

Nasut [FIN]

-

Firs (f) [I]

22:00

6:0

 

 

Firs (f) [I]

BCN (f) [E]

Akkaren SDK [N]

 

15

2x10min

 

Newark UWR (m) [USA]

-

SDK Malmö Triton [S]

22:30

0:1

 

 

Nasut [FIN]

Black Mermaids [S]

UWRC Wien (f) [A]

 

16

2x10min

 

Akkaren SDK [N]

-

UWRC Wien (f) [A]

23:00

11:0

 

 

Newark UWR (f) [USA]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Game

Run time

Blue

 

White

Time

Result

Remarks

 

 

 

 

 

17

2x10min

 

Flipper [DK]

-

USZ Zürich [CH]

8:00

9:0

 

 

 

 

 

 

18

2x10min

 

PF CeskeBudejovice[CZ]

-

Firs(m) [I]

8:30

2:0

 

 

 

 

 

 

19

2x10min

 

Black Mermaids [S]

-

BCN (f) [E]

9:00

0:6

 

 

 

 

 

 

20

2x10min

 

UWRC Wien (m) [A]

-

RiUSuk [FIN]

9:30

1:8

 

 

 

 

 

 

21

2x10min

 

Nasut [FIN]

-

UC Langen [D]

10:00

0:1

 

 

Results of preliminary rounds

 

 

22

2x10min

 

Newark UWR (m) [USA]

-

Molde UVK [N]

10:30

0:9

 

 

male

 

 

 

23

2x10min

 

PF CeskeBudejovice[CZ]

-

Bamberg [D]

11:00

0:6

 

 

Group A

Group B

Group C

Group D

24

2x10min

 

Akkaren SDK [N]

-

Castores [CO]

11:30

2:1

penalty

 

Molde UVK [N]

Orcas (m) [CO]

Bamberg [D]

Flipper [DK]

25

2x10min

 

UWRC Wien (m) [A]

-

Orcas (m) [CO]

12:00

0:5

 

 

SDK Malmö Triton [S]

RiUSuk [FIN]

PF CeskeBudejovice[CZ]

EGE UWR [TR]

26

2x10min

 

Black Mermaids [S]

-

UW-Copenhagen D[K]

12:30

0:7

 

 

BCN (m) [E]

UNSW Whales [AUS]

Firs(m) [I]

USZ Zürich [CH]

27

2x10min

 

EGE UWR [TR]

-

USZ Zürich [CH]

13:00

4:0

 

 

Newark UWR (m) [USA]

UWRC Wien (m) [A]

 

28

2x10min

 

BCN (m) [E]

-

SDK Malmö Triton [S]

13:30

0:2

 

 

 

 

 

 

29

2x10min

 

Newark UWR (f) [USA]

-

Firs (f) [I]

14:00

0:7

 

 

female

 

 

 

30

2x10min

 

UNSW Whales [AUS]

-

RiUSuk [FIN]

14:30

0:8

 

 

Group A

Group B

Group C

 

31

2x10min

Quater final A (f)

UC Langen [D]

-

BCN (f) [E]

15:00

3:0

 

 

UC Langen [D]

UW-Copenhagen D[K]

Akkaren SDK [N]

 

32

2x10min

Quater final A

Molde UVK [N]

-

RiUSuk [FIN]

15:30

6:0

 

 

Nasut [FIN]

BCN (f) [E]

Castores [CO]

 

33

2x10min

Quater final B (f)

UW-Copenhagen D[K]

-

Castores [CO]

16:00

1:2

penalty

 

Firs (f) [I]

Black Mermaids [S]

UWRC Wien (f) [A]

 

34

2x10min

Quater final B

Orcas (m) [CO]

-

PF CeskeBudejovice[CZ]

16:30

6:0

 

 

Newark UWR (f) [USA]

cancelled

cancelled

 

35

2x10min

Quater final C (f)

Akkaren SDK [N]

-

Nasut [FIN]

17:00

1:0

 

 

 

 

 

 

36

2x10min

Quater final C

Bamberg [D]

-

EGE UWR [TR]

17:30

1:0

 

 

 

 

 

 

37

2x10min

Quater final D

Flipper [DK]

-

SDK Malmö Triton [S]

18:00

2:0

 

 

 

 

 

 

38

2x10min

Preround A (5-8 place) (m)

RiUSuk [FIN]

-

PF CeskeBudejovice[CZ]

18:30

5:0

 

 

 

 

 

 

39

2x10min

Game 4-6 place (f)

BCN (f) [E]

-

UW-Copenhagen D[K]

19:00

0:3

 

 

Results of quarter finals

Game 32, 34, 36, 37

40

2x10min

Preround C (9-12 place) (m)

BCN (m) [E]

-

UNSW Whales [AUS]

19:30

1:2

penalty

 

male

 

 

 

41

2x10min

Game 7-9 place (f)

Firs (f) [I]

-

Black Mermaids [S]

20:00

5:0

 

 

Group A

Group B

Group C

Group D

42

2x10min

Semi final A (m)

Molde UVK [N]

-

Orcas (m) [CO]

20:30

2:1

penalty

 

Molde UVK [N]

Orcas (m) [CO]

Bamberg [D]

Flipper [DK]

43

2x10min

Semi final B (m)

Bamberg [D]

-

Flipper [DK]

21:00

2:1

penalty

 

RiUSuk [FIN]

PF CeskeBudejovice[CZ]

EGE UWR [TR]

SDK Malmö Triton [S]

44

2x15min

Game 1-3 place (f)

UC Langen [D]

-

Castores [CO]

21:30

0:2

 

 

 

 

 

 

45

2x10min

Preround B (5-8 place) (m)

EGE UWR [TR]

-

SDK Malmö Triton [S]

22:15

4:0

 

 

female

Game 31, 33, 35

 

 

46

2x10min

Game 4-6 place (f)

BCN (f) [E]

-

Nasut [FIN]

22:45

0:1

 

 

Group A

Group B

Group C

 

47

2x10min

Preround D (9-12 place) (m)

Firs(m) [I]

-

USZ Zürich [CH]

23:15

0:4

 

 

UC Langen [D]

Castores [CO]

Akkaren SDK [N]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BCN (f) [E]

UW-Copenhagen D[K]

Nasut [FIN]

 

 

 

 

Sunday

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Game

Run time

Blue

 

White

Time

Result

Remarks

 

 

 

 

 

48

2x10min

Game 7-9 place (f)

Firs (f) [I]

-

UWRC Wien (f) [A]

9:00

2:1

 

 

Results of PRE-rounds

Game 38, 45, 40, 47

49

2x10min

Game 13-14 place (m)

Newark UWR (m) [USA]

-

UWRC Wien (m) [A]

9:30

5:1

 

 

male

 

 

 

50

2x10min

Game 5-6 place (m)

RiUSuk [FIN]

-

EGE UWR [TR]

10:00

1:0

 

 

PRE-Round A

PRE-Round B

PRE-Round C

PRE-Round D

51

2x15min

Game 1-3 place (f)

UC Langen [D]

-

Akkaren SDK [N]

10:30

3:4

 

 

RiUSuk [FIN]

EGE UWR [TR]

UNSW Whales [AUS]

USZ Zürich [CH]

52

2x10min

Game 9-10 place (m)

UNSW Whales [AUS]

-

USZ Zürich [CH]

11:15

1:0

 

 

PF CeskeBudejovice[CZ]

SDK Malmö Triton [S]

BCN (m) [E]

Firs(m) [I]

53

2x10min

Game 4-6 place (f)

UW-Copenhagen D[K]

-

Nasut [FIN]

11:45

1:0

 

 

 

 

 

 

54

2x10min

Game 7-8 place (m)

PF CeskeBudejovice[CZ]

-

SDK Malmö Triton [S]

12:15

0:2

 

 

 

 

 

 

55

2x10min

Game 7-9 place (f)

Black Mermaids [S]

-

UWRC Wien (f) [A]

12:45

0:5

 

 

Results of Semi-finals

Game 42, 43

 

 

56

2x10min

Game 11-12 place (m)

BCN (m) [E]

-

Firs(m) [I]

13:15

0:2

 

 

male

 

 

 

57

2x15min

Bronze game (m)

Orcas (m) [CO]

-

Flipper [DK]

13:45

1:0

 

 

SEMI-final A

SEMI-final B

 

 

58

2x15min

Game 1-3 place (f)

Castores [CO]

-

Akkaren SDK [N]

14:30

0:2

 

 

Molde UVK [N]

Bamberg [D]

 

 

59

2x15min

Final (m)

Molde UVK [N]

-

Bamberg [D]

15:15

2:1

 

 

Orcas (m) [CO]

Flipper [DK]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Result male

 

Result female

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Molde UVK [N]

1

Akkaren SDK [N]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Bamberg [D]

2

Castores [CO]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Orcas (m) [CO]

3

UC Langen [D]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Flipper [DK]

4

UW-Copenhagen D[K]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

RiUSuk [FIN]

5

Nasut [FIN]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

EGE UWR [TR]

6

BCN (f) [E]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

SDK Malmö Triton [S]

7

Firs (f) [I]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

PF CeskeBudejovice[CZ]

8

UWRC Wien (f) [A]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

UNSW Whales [AUS]

9

Black Mermaids [S]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

USZ Zürich [CH]

10

Newark UWR (f) [USA]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

Firs(m) [I]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

BCN (m) [E]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

Newark UWR (m) [USA]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

UWRC Wien (m) [A]